2020-21 Junior Representative teams announced

Share this article

Our club is pleased to announce our junior representative touch teams who will represent Orange Thunder during the upcoming 2020-2021 junior representative season.

Along with potentially fielding a full compliment of teams across all divisions for Boys and Girls, we are pleased to have up to four development teams who will also look to compete in a number of tournaments.

All parents of players selected in our junior representative teams will be contacted by email with instructions about confirming their child’s position in our teams, as well as dates for playing uniform sizing.

All parents of players selected in development teams will be contacted with information about these teams, as our club are still looking for interested coaching staff to assist these teams.

All parents of players who were unsuccessful in being selected (including shadow and development team players) are welcome to request for player feedback for their child, which can be requested by email orangejuniortouch@yahoo.com.au. Please note that all player feedback requests must be lodged by 5pm Sunday 4 October 2020.

Please see our 2020-2021 junior representative teams listed below.

U8 Boys:

Angus Ford, Blake Gavin, Brock Ralston, Darcy Hutchinson, Harrison Mann, Harry Lloyd, Jaxon Brabrook, Louis Markwick, Marcus Spagnolo, Samuel Kent

Coach – Kaylee Samuel
Assistant – Alan Lloyd

U8 Girls: pending additional players & coaching staff

Chloe Gillespie, Isabella Cole, Layla Gardiner, Nevaeh Dixon, Olive Callaway, Xanthe Bryant

Any girls born 2013-2014 who are interested to play in our U8 Girls team, or any persons interested in assisting on the coaching staff for this team, please contact our club by email orangejuniortouch@yahoo.com.au

U10 Boys:

Alexander Paine, Archie Markwick, Billy Dean, Charlie Nell, Fletcher Morgan, Gus Agland, Jack Spagnolo, Jake Fitzpatrick, Judd Zinga, Zac Robinson

Shadows – Finn Brabrook, Henry Seale

Coach – James Dean
Assistant – Jack Cole & Dylan Ryan

U10 Boys Development (squad): pending coaching staff

Benjamin Delaney, Blair Morgan, Boston Taylor, Boyd Hunter, Brock Waters, Finn Brabrook, Fiteli Fatai, Flynn Paterson, Henry Seale, Kyle McCarron, Patrick Penberthy-Neil, Wade Townsend

Any persons interested in assisting on the coaching staff for this team, please contact our club by email orangejuniortouch@yahoo.com.au

U10 Girls:

Abby Barnes, Clancy Simmons, Frankie Callaway, Grace Goodlock, Isabel Kiely, Laura Harrison, Mackenzie Miller, Mackenzie Thornberry, Natalie Gavin, Quincy Roberts, Tessa Hill

Shadows – Annie Toberty, Piper Duffy, Zoe Duffy

Coach – Lara Clarke
Assistant – Lilly Baker & Lucy Warner

U12 Boys:

Akol Akon, Archie Adamson, Bailey Gardiner, Cooper Byrnes, Edward Hiney, Gus Bohringer, Harry Miller, Jack Kent, James Berryman, Kaleb Williamson, Louis Byrnes, Reece Edgerton, Sam Hill, Seth Tarleton

Coach – Wayne Hill
Assistant – Jackson Hill

U12 Boys Development (squad): pending coaching staff

Ben Mathews, Charlie Davis, Charlie Sturt, Clifford Smith, Cruz Ryan, Darcy Jones, Kane Walker, Kayne Birkin, Kooper Potts, Levi Zinga, Lewis Kiely, Oliver West, Phoenix Zinga, Reggie Staniforth, Riley Rea, Rowdy Roberts, Talby Smith, Will Cunich

Any persons interested in assisting on the coaching staff for this team, please contact our club by email orangejuniortouch@yahoo.com.au

U12 Girls:

April Gardiner, Belvia Bryant, Cleo Graystone, Georgie Wishart, Grace Hosie, Isabelle Waters, Lyla Callaway, Macy Maunder, Madeline Harrison, Myia Gibson, Paityn Klaare-Smith, Ryley Simmons, Taloulah Moore

Coach – Ben Callaway
Assistant – Scott Maunder

U14 Boys:

Dan Ritchie, Haiden Porter, Hunter Mooney, Lincoln Bouffler, Lochie Bohringer, Mason Edgerton, Mitchell French, Nash McKay, Ravai Tulevu, Riley Hoad, Taj Jordan, Tamaiti Puata, William Robinson, Zeik Selwood

Shadows – Charlie Miller, Chayse King, Jake Nell, Nicholas Chopping, Seth Holmes

Coach – Rhys French
Assistant – Troy Puata
Manager – Wayne Porter

U14 Boys Development: pending additional players & coaching staff

Charlie Miller, Chayse King, David McDonald-Dollin, Jake Nell, McCallum Cole, Nate Gillespie, Nicholas Chopping, Seth Holmes

Any boys born 2007-2008 who are interested to play in our U14 Boys Dev team, or any persons interested in assisting on the coaching staff for this team, please contact our club by email orangejuniortouch@yahoo.com.au

U14 Girls:

Ava Cole, Chloe Marsh, Eloise Harrison, Freya Bryant, Haylee Besant, Jayanna Dixon, Keeley Thornhill, Layla Barrett, Lilly Clarke, Lucy Martin, Miah Naden, Mya Simmons, Natayah Misiepo-Kelly, Paige Gibson

Coach – Joel Begnell
Assistant – Nathan Harrison
Manager – Jo Clarke

U14 Girls Development: pending additional players & coaching staff

Ali Gavin, Charlie Hunter, Claudia Dickerson, Daisy Bohringer, Ella Parry-Jones, Ella Williams, Hayley Hunter, Isla Stringer, Maeve Dean, Marley Vandervelde, Mia Robey, Millie Banks, Rory Smith

Any girls born 2007-2008 who are interested to play in our U14 Girls Dev team, or any persons interested in assisting on the coaching staff for this team, please contact our club by email orangejuniortouch@yahoo.com.au

U16 Boys: squad of 16 (two players to be omitted)

Brodie Tarleton, Charlie Bohringer, Connor Vardanega, Cooper Thornhill, Cruz Jordan, Damian Chopping, Isaiah Magnus, Jack Dean, Jye King, Kaydden Hoad, Kian Koopelian, Nate Davis, Oli Maunder, Sam Wilson, Tim Rapley, Will Warner

Coach – Ryan Banks & Mitchell Watts
Assistant – Cathy Goodlock
Manager – Kerrie Chopping

U16 Girls:

Abbie Gorman, Airlie Mason, Annabel Harrison, Brianna Sherlock, Chloe Waters, Christine Sims, Demi Owens, Georgie Barrett, Hope Gibson, Millicen Klaare-Smith, Paige Bohringer, Paige Watts, Sophie Gorman, Tess Hazzard

Shadows – Sienna Hunter

Coach – Mark Waters
Assistant – Ella Barrett
Manager – Mel Waters

U18 Boys:

Angus Staniforth, Connor Davis, Dylan Ryan, Jack Cole, Jackson Hill, Jacob French, Lachie Lawson, Lachlan Waters, Liam Wilson, Mack Selwood, Matt Dawson, Max Wilson, Nick Murphy, Oliver Connaughton

Coach – Mitchell Leonard
Assistant – Ben Blimka
Manager – John Wilkins

U18 Girls:

Caitlin Prestwidge, Ella Kirby, Emily Irwin, Hailey Prestwidge, India Krause, Jasmine Griffiths, Jes Pearson, Josie Clarke, Lucy Dean, Rebecca Prestwidge, Saige King, Sarah Rapley, Savannah Moore, Sophie Banks

Shadows – Audrey Gill, Chanel Knight, Ella Barrett, Ellie Mooney

Coach – Glen Prestwidge
Assistant – Phil Mooney & Bret Mendham
Manager – Michelle Prestwidge

Congratulations to all players and coaching staff who will represent Orange Thunder this junior representative season. All enquiries can be directed to our club by email orangejuniortouch@yahoo.com.au

Our Partners

0